projekty jachtów, budowa jachtów

Wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje
z naszego serwisu

 

PROJEKTY JACHTÓW

 

 

   Jacht żaglowy „Kraj -695"

 

           CHARAKTERYSTYKA

  1. DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA            LC = 6,95 [m]
  2. DŁUGOŚĆ W LINII WODNEJ      LW = 6,10 [m]
  3. SZEROKOŚĆ                         BC = 2,50 [m]
  4. ZANURZENE                         T   = 0,35/1,20 [m]
  5. WOLNA BURTA                      F   = 1,06 [m]
  6. WYPORNOŚĆ                        VK= 1,70 [m3]
  7. BALAST + MIECZ                  GB = 510 [kg]
  8. POWIERZCHNIA OŻAGL.         S= 24 [m]
  9. WYSOKOŚĆ WNĘTRZA           hW = 1,75 [m]
  10. ZAŁOGA                              6 osób.

min_Kraj_695_1_1.jpg

Konstrukcję jachtu żaglowego „Kraj-695" można określić jako „mini-maks", gdzie na długości niespełna siedmiu metrów zmieszczono przedział dziobowy z podwójną koją, mesę oraz kabinę podkokpitową. Jacht zaprojektowany, w różnych wersjach, do żeglugi morskiej kategorii „B" w myśl dyrektywy UE nr  94/25/EC. Kadłub może być budowany różnymi technologiami, tj. z listew drewnianych, listew piankowych, obłogów jak również ze sklejki i laminatu. Podstawowa wersja, to kadłub budowany z listew drewnianych oblaminowany.

min_Kraj_695_wn_1.jpg

  Przekrój jachtu żaglowego „Kraj-695".

Patrząc na sylwetkę kadłuba dostrzegamy znaczny wznios dziobu i lekki wznios rufy z umieszczoną pośrodku, przeszkloną z każdej strony, mesą - dobra widoczność z niemal każdego kierunku. Szerokość kadłuba oraz inne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na swobodny, niekłopotliwy transport drogowy za samochodem osobowym. Konstrukcja oparta jest na siedmiu ramach (grodziach) konstrukcyjnych,  wykonywanych jako warstwowe, tj. z rusztu drewnianego wypełnionego płytami pianki poliuretanowej, oklejonego obustronnie sklejką.

          Projekt jachtu przewiduje różne wersje konstrukcyjne kadłuba:

 1. -         wersja z płetwą balastową głęboką TK = 1,10 [m],
 2. -         wersja z balastem płytkim TK = 0,70 [m],
 3. -         wersję z balastem podnoszonym (szybrowym) TK = 0,4 [m],
 4. -         wersję z płetwą mieczową i balastem wewnętrznym o zanurzeniu TK = 0,33 [m].

 

Rys. nr 201.   Linie teoretyczne jachtu żaglowego „Kraj-695".

min_Kraj_695_linie_1.jpg

Wnętrz jachtu podzielone jest na trzy części. Kabina podkokpitowa jest pomieszczeniem o wysokości wnętrza 1,25 [m], oddzielonym od mesy grodzią przykokpitową. W części podkokpitowej zlokalizowana jest 2-osobowa koja oraz mała kanapka i liczne schowki. Mesa oddzielona jest od kabiny dziobowej również grodzią konstrukcyjną. Wnętrze mesy podzielone jest na część mieszkalną z kanapą pełnowymiarową i dodatkowymi siedziskami oraz stołem dinetką. Przy grodzi przykokpitowej obok zejściówki, zlokalizowana jest kabina kingstonu, z możliwością zainstalowania prysznica, a po drugiej stronie zejściówki jest wejście do kabiny rufowej. Obok pomieszczenia sanitarnego zlokalizowany jest mini kambuz z kuchenką gazową dwupalnikową, zawieszoną wahliwie oraz zlewozmywak wyposażony w szafki. Pod podłogą    w mesie zlokalizowane są zbiorniki na wodę pitną i zbiorniki balastowe. W kokpicie nad koją kokpitową jest miejsce na umieszczenie tratwy ratunkowej, a po przeciwnej stronie kokpitu jest bakista oraz miejsce na zabudowanie studzienki dla przyczepnego silnika spalinowego. Kokpit jest samoodpływowy.

Kadłub jachtu w wersji podstawowej można budować z listew sosnowych lub mahoniowych. Budowę rozpoczynamy od ustawienia na ławie montażowej ram wręgowych. Następnie montujrmy dziobnicę i pawęż, a w dalszej kolejności zakładamy stępkę oraz pierwsze przypokładowe szerokie listwy poszycia.  Ukosujemy wręgi i poszywamy kadłub listewkami, klejąc je między sobą i zbijając sztyftami. Następnie szlifujemy powierzchnię kadłuba i laminujemy dno i burty. W przypadku budowy kadłuba z listew piankowych zamiast ram wręgowych konstrukcyjnych ustawiamy wręgi montażowe wykonane   z płyt wiórowych. Materiał użyty do poszywania kadłuba decyduje o szczegółach budowy i zastosowanej w szczegółach technologii montażu. Budując kadłub   z  listew piankowych, nie stosujemy sztyftów  pomiędzy listewkami, a kleimy listewki gotowymi klejami, np. typu Norpol FI-177 lub  innymi droższymi klejami strukturalnymi. Ponadto kadłuby z pianki konstrukcyjnej laminujemy obustronnie (zewnątrz i wewnątrz), a kadłuby z listew drewnianych laminujemy tylko z zewnątrz. Budując kadłub z laminatu musimy brać pod uwagę budowę formy jednorazowej lub formy wielokrotnego użytku  przewidując budowę kilku kadłubów.

Podstawowe materiały konstrukcyjne - wersja podstawowa drewniana:

 1.        tarcica grubości 20 [mm], sosnowa mahoniowa lub modrzewiowa  - 0,9 [m3],
 2.       deski dębowe na denniki i stępkę wg zestawienia w dokumentacji,
 3.       blachy stalowe na płetwę balastową i jej mocowanie oraz okucia,
 4.       żywica epoksydowa - może być Epidian 52  - 60 [kg],
 5.       mata szklana  - 40 [kg],
 6.       wkręty mosiężne, gwoździe miedziane, śruby nierdzewne,
 7.       profile ze stopu PA na maszt i bom,
 8.       metapleks, liny ze stali nierdzewnej, rurki ze stali nierdzewnej na elementy sztormrelingu. 

Copyright © Roman Żarski | wykonanie ORNAVI
Remonty Białystok