projekty jachtów, budowa jachtów

Wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje
z naszego serwisu

 

PROJEKTY JACHTÓW

 

Jacht żaglowy „Kraj - 645"

 

     CHARAKTERYSTYKA

 

 • DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA                LC = 6,45 [m]
 • DŁUGOŚĆ W LINII WODNEJ          LW = 5,60 [m]
 • SZEROKOŚĆ                             BC = 2,50 [m]
 • ZANURZENE                             T   = 0,70/1,20 [m]
 • WOLNA BURTA                          F   = 1,06 [m]
 • WYPORNOŚĆ                            VK= 1,60 [m3]
 • BALAST + MIECZ                      GB = 480 [kg]
 • POWIERZCHNIA OŻAGL.             S= 21 [m]
 • WYSOKOŚĆ WNĘTRZA               hW = 1,75 [m]
 • ZAŁOGA                                  do  5  osób

 

min_Kraj_645_1_3.jpg 

Jacht żaglowy „Kraj-645" o długości niespełna 6,5 [m], jest jednostką przewidywaną do żeglugi morskiej kategorii „C" (w-g dyrektywy UE nr  94/25/EC). Uzyskana wysokość wnętrz    w obrębie zejściówki 1,75 [m] umożliwia żeglarzom przebywanie w kabinie w pozycji wyprostowanej, co jest bardzo istotne w długich wyprawach morskich. Zanurzenie jednostki 0,70 [m] umożliwia cumowanie jachtu przy nabrzeżach o niewielkiej głębokości. Wychylana płetwa mieczowa skutecznie przeciwdziała dryfowi. Balast zlokalizowany jest w dolnej części płetwy balastowej, co przydaje stateczności tej konstrukcji, a ponadto na czas transportu jachtu balast można własnymi rękami zdemontować, a po przewiezieniu na miejsce wodowania ponownie własnoręcznie zamontować - bez dodatkowych urządzeń wspomagających. Demontowalny balast ułatwia transport jachtu na przyczepie za samochodem osobowym, (po demontażu balastu masa jachtu nie przekroczy 1250 [kg]).

 min_Kraj_645_2_2.jpg

Przekrój jachtu żaglowego „Kraj-645".

Projekt jachtu przewiduje również wersje konstrukcyjne kadłuba z płetwą balastową głęboką TK = 1,10 [m], wersję z balastem podnoszonym (szybrowym) TK = 1,1 [m], oraz wersję z płetwą mieczową i balastem wewnętrznym o zanurzeniu TK = 0,33 [m]. Rysunek nr 198 prezentuje przekrój jachtu „Kraj-645" z balastem szybrowym. Wnętrze jachtu podzielone jest na dwie części. Część podkokpitową o wysokości wnętrza 1,25 [m] oddzieloną[RO1]  grodzią od mesy. W części podkokpitowej zlokalizowana jest 2-osobowa koja oraz mała kanapka i różne schowki. Mesa podzielona jest na część mieszkalną z dwoma kojami (kanapami) przyburtowymi i stołem dinetką zawieszonym na pilersie. W dziobowej części mesy zlokalizowany jest kredensik, gdzie można ulokować różne sprzęty. Przy grodzi przykokpitowej obok zejściówki zlokalizowany jest kingston, a po drugiej stronie zejściówki jest zamontowane odchylane siedzisko obok wejścia do części podkokpitowej. Na wprost siedziska, na burcie, zlokalizowana jest szafka nawigacyjna z rozkładanym stołem nawigacyjnym. Pomiędzy kingstonem a koją dziobową zlokalizowany jest mini kambuz z kuchenką gazową dwupalnikową zawieszoną wahliwie oraz zlewozmywak i szafka. W kokpicie nad koją kokpitową jest miejsce na umieszczenie tratwy ratunkowej, a po przeciwnej stronie kokpitu jest bakista oraz miejsce na zabudowanie studzienki dla przyczepnego silnika spalinowego. Kokpit jest samoodpływowy.

min_Kraj_645_SZYBR_2.jpg

Przekrój jachtu „Kraj-645" wersja z płetwą balastową podnoszoną (szybrową).

Kadłub jachtu można budować z listew sosnowych, modrzewiowych, mahoniowych lub konstrukcyjnej pianki poliuretanowej. Na łożu montażowym ustawiamy ramy wręgowe, dziobnicę i pawęż, a następnie zakładamy stępkę oraz pierwsze przypokładowe szerokie listwy poszycia. W przypadku budowy kadłuba z listew piankowych zamiast ram wręgowych konstrukcyjnych ustawiamy wręgi montażowe wykonane z płyt wiórowych.  Ukosujemy wręgi   i poszywamy kadłub listewkami, klejąc je między sobą i zbijając sztyftami. Następnie szlifujemy powierzchnię kadłuba i laminujemy dno i burty. W zależności od materiału poszycia zastosujemy w szczegółach nieco inną technologię montażu i inne materiały. Budując kadłub  z  listew piankowych, nie stosujemy sztyftów  pomiędzy listewkami a kleimy listewki gotowymi klejami, np. typu Norpol FI-177 lub  innymi droższymi klejami strukturalnymi. Ponadto kadłuby z pianki konstrukcyjnej laminujemy obustronnie (zewnątrz i wewnątrz), a kadłuby z listew drewnianych laminujemy tylko z zewnątrz.

Podstawowe materiały konstrukcyjne - wersja drewniana:

 1.       tarcica grubości 20 [mm], sosnowa mahoniowa lub modrzewiowa  - 0,75 [m3],
 2.       deski dębowe na denniki i stępkę wg zestawienia w dokumentacji,
 3.       blacha stalowa na płetwę sterową i jej mocowanie oraz okucia,
 4.       żywica epoksydowa - może być Epidian 52  - 50 [kg],
 5.       mata szklana  - 30 [kg],
 6.       wkręty mosiężne, gwoździe miedziane, śruby nierdzewne,
 7.       profile ze stopu PA na maszt i bom.
 

Copyright © Roman Żarski | wykonanie ORNAVI
Remonty Białystok