projekty jachtów, budowa jachtów

Wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje
z naszego serwisu

 

PROJEKTY JACHTÓW

 

Jachtu żaglowy „Kraj - 495B"

 

Projekt jachtu „Kraj - 495B" opracowano przyjmując te same przesłanki konstrukcyjne co dla jachtu w wersji „A", jednak z powiększoną szerokością „B" jachtu z 2,30 [m] do 2,50 [m], przy  utrzymaniu tej samej długości całkowitej jachtu (poniżej 5-ciu metrów). Sylwetka jachtu jest znacznie zmieniona, a co najważniejsze projekt przewiduje półpokłady ułatwiające komunikację z częścią dziobową jachtu oraz sztormreling, który łącznie z innymi zmianami umożliwi pływanie po morzu w rejonie „C". 

 

CHARAKTERYSTYKA

 

 1.  
  1. DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA         LC = 4.95 [m]
  2. DŁUGOŚĆ W LINII WODNEJ   LW = 4,70 [m]
  3. SZEROKOŚĆ                      BC = 2,50 [m]
  4. ZANURZENE                      T   = 0,30 [m]
  5. WOLNA BURTA                   F   = 0,87 [m]
  6. WYPORNOŚĆ                     VLW= 0,90 [m3]
  7. BALAST   + MIECZ             GB = 200 [kg]
  8. POWIERZCHNIA OŻAGL.      S= 14  [m2]
  9. WYSOKOŚĆ WNĘTRZA        hW = 1,65 [m]
  10. ZAŁOGA                           do  5  osób  

 

Plan wnętrza przedstawia powyższy rysunek. Jest to widok z góry i z boku na urządzenia mieszkalne. Środkowa gródź przykokpitowa dzieli jacht na  dwie części, tj. część podkokpitową i mesę. W części podkokpitowej usytuowano poprzecznie podwójną koję oraz liczne schowki. Przestrzeń pod koją rufową można wykorzystać na przechowywanie dłuższych elementów wyposażenia oraz żagli. W mesie usytuowane są dwie koje (kanapy). Pod kojami znajdują się bakisty, w których można przechowywać prowiant i inne drobne elementy wyposażenia jachtu.  W dziobowej części mesy zabudowano szafki oraz pulpit, na którym można ustawić radio bądź przenośny telewizorek. Ponadto mesa wyposażona jest w kredensik wraz  z kuchenką gazową, zawieszoną na kardanie.  

 

Na pilersie z rury stalowej zabudowano stół składany. Na rysunku pokazano również przestrzenie przeznaczone do wypełnienia pianką poliuretanową, które wraz 2-u centymetrową warstwą izolacyjną burt ze styropianu zapewnią niezatapialność jednostki. Pod podłogą w mesie, obok skrzyni mieczowej jest miejsce na umieszczenie balastu wewnętrznego, składającego się     z sześciu cegieł z ołowiu, po 25 [kg] każda.
 

Copyright © Roman Żarski | wykonanie ORNAVI
Remonty Białystok