projekty jachtów, budowa jachtów

Wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje
z naszego serwisu

 

WODY OPOLSZCZYZNY

 

Jeziora Turawskie - jest to kompleks czterech, różnej wielkości, jezior opolszczyzny na terenach gmin    Turawa i Ozimek.

Jezioro Turawskie "Duże"  - jest   zbiornikiem  retencyjnym  na rzece  Mała  Panew   o powierzchni     24 km², wysokości zapory 13m, głębokości do 13 m (w zależności od tzw. stanu wody). Pojemność maksymalna zbiornika to ok. 108 mln m³ wody. Zbiornik zbudowano w latach 1933-39, aby umożliwić regulację poziomu wody na rzece Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych.

Pierwsza nazwa jeziora brzmiała „Hitlersee". Oprócz wód Małej Panwi do jeziora wpada dużo mniejsza rzeka o nazwie Libawka. Na odpływie z jeziora działa do dzisiaj elektrownia wodna mocy 1,2 [MW]. Brzegi północny i południowy tworzą urokliwe plaże otoczone sosnowymi lasami   z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi.

Na tym akwenie uprawiane jest żeglarstwo i wędkarstwo - istnieje szereg ośrodków żeglarskich i wędkarskich.

 

Jeziora Turawskie "Średnie" i "Małe" - znajdują się przy południowym brzegu Jeziora "Dużego". Powstały one w miejscach wydobycia żwiru, pozyskiwanego do budowy zapory Jeziora "Dużego".

Nad jeziorem średnim zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, uprawiane są sporty wodne - kajakarstwo. Jezioro "Średnie" jest często odwiedzanym miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców Opola.

 

Jezioro Srebrne   (inne nazwy to Osowiec, Zielone lub Szmaragdowe) znajduje się w lasach pomiędzy miejscowościami  Osowiec   i Turawa. Jezioro oddalone jest  o około 4 km od Jeziora "Dużego". Urokliwe jeziorko zajmuje powierzchnię 12 [ha],  a jego głębokość sięga 17 m. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska.

Malownicze położenie i czystość wody sprawiają, że pomimo niewielkiej powierzchni, jest to jezioro najliczniej odwiedzane, przez mieszkańców opolszczyzny i turystów z ościennych województw, spośród całego kompleksu Jezior Turawskich.
 

Copyright © Roman Żarski | wykonanie ORNAVI
Remonty Białystok